هر چند امام جمعه آزاد شهر در کانال تلگرام منسوب به وی توضیحاتی ارائه کرد و برداشت های صورت گرفته در این باره را ناشی از تقطیع سخنانش خواند و بر محبت اهل بیت در میان اهل سنت تاکید کرد. اما حساسیت اظهارات یاد شده مانع از آن نبود که بزرگان اهل سنت در کشور درباره آن بی تفاوت بمانند.

 

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب: نباید با بیان برخی مطالب ابزار دست دشمن شد

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام، مذاهب و اقلیت‌های دینی گفت: در این جهان وانفسا که هر کس به نوعی می‌خواهد به ما ضربه بزند نباید با بیان برخی مطالب ابزار دست دشمن شد و دشمن را خوشحال کرد.

دکتر عبدالسلام کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: حفظ وحدت در این عصر و زمان از واجبات است و این نه تنها امروز، بلکه از گذشته هم مدنظر بزرگان اهل سنت و اهل تشیع بوده است.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب اذعان داشت: در احادیثی آمده است که المسلم اخ المسلم، و بالاتر از همه اینها حکم صریح آیات قرآنی است که می‌فرمایند انما المومنون اخوه، یعنی این است و جز این نیست که تمامی مسلمانان   مومنان برادر یکدیگرند.

وی افزود: پس باید بین برادران با صلح و آرامش رفتار کرد و این مطالبه خدا و رسول خداست که همه مسلمین با هم زندگی کنند چون ریشه، تنه، قبله و اصول و عقاید و قرآن و خدا و پیامبر آنها یکی است.

کریمی تصریح کرد: اختلاف بین مذاهب اسلامی در استباطات و اجتهادات است و اختلاف در استنباط مجتهدین و مراجع از منبع واحد قرآن است.

به گفته کریمی، ریشه همه مسلمانان یکی است و این اختلاف در مذهب است نه در دین، و چون دین ما یکی است باید متحد باشیم و در این دنیای وانفسا که هر کس می‌خواهد به نوعی به ما ضربه بزند نباید کاری کرد که ابزار دست دشمن شد و دشمن را خوشحال کرد.

وی عنوان کرد: ویژگی ما باید مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ، باشیم نه اینکه شیعه و سنی علیه همدیگر موضع‌گیری کنند‌، این اختلاف حرام است و این خواسته خدا و رسول اکرم نیست.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب تصریح کرد: خداوند خطاب به همه مسلمین فرموده است، نزاع نکنید و گرنه سست می‌شوید و هیبت و شکوه شما از بین می‌رود پس کسانی که به اختلافات دامن می‌زنند نه شیعه واقعی و نه سنی واقعی هستند.

کریمی اضافه کرد: شیعه واقعی و یا سنی واقعی یکی هستند چون همه دل در گرو اسلام، قرآن، خدا و پیغمبر دارند و باید مانند برادر زندگی کنیم.

وی در ادامه گفت: عشق و علاقه و محبت به اهل بیت(ع) و پیامبر(ص) خاص یک مذهب نیست بلکه مربوط به دین است و دین حکم می‌کند باید نسبت به نزدیکان پیامبر و اهل بیت مودت و عشق داشته باشیم.

وی همچنین گفت: آیه ۲۳ سوره شورا هم خطاب به پیامبر می‌فرماید، ای پیامبر بگو هیچ مطالبه‌ای جز ابراز عشق و علاقه به نزدیکانم ندارم، پس واجب است همه ما هم در دل و هم در ظاهر به اهل بیت عشق بورزیم و این جزئی از دین ماست.

کریمی ادامه داد: اهل سنت کردستان به درازای تاریخ ثابت کرده که هم و غم آنها علاقه به اهل بیت است و مصادیق آن را در اسامی فرزندان، سوگندهای آنان به امام حسین و یا توسل به امام رضا می‌توان مشاهده کرد پس نباید کاری کرد که این وحدت و عشق و علاقه خدشه‌دار شود.

وی در بخش پایانی سخنانش اذعان داشت: همه ما باید تابع رهبری باشیم که می‌فرمایند، نه شیعه و نه سنی نباید به مقدسات، صحبه پیامبر و همسران پیامبر توهین کنند و ما باید تابع چنین رهبری باشیم که همه را به وحدت توصیه می‌کنند و از دامن‌زدن به اختلافات جزئی برحذر می‌دارند.


امام جمعه سنندج: توهین به اهل بیت(ع) حرام شرعی است

امام جمعه سنندج گفت: توهین به مقدسات خاصتا اهل بیت(ع) خلاف دستورات دین و حرام شرعی است و ‌کسانی که به مقدسات توهین می‌کنند عامل بیگانگان هستند.

 
ماموستا فایق رستمی امام جمعه سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: امروز جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری به وحدت عملی احتیاج دارد.

وی با تاکید براینکه عمل کردن به وحدت از اوجب واجبات است، گفت: امروز جهان اسلام نیازمند وحدتی است که همه مسلمانان را در برگیرد و تحقق این مهم آشوب را از دنیای اسلام ریشه‌کن خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین پیام رسول اکرم (ص) در شرایط سخت آن زمان دعوت جامعه بشریت به حفظ وحدت و یکپارچگی بود، گفت: این پیام برای تمام زمان‌ها بوده و همه مسلمانان به عنوان درس‌آموختگان این مکتب باید در مسیر تحقق وحدت عملی و دوری از هر نوع ندای تفرقه‌ای تلاش کنند.

امام جمعه سنندج در ادامه اظهار کرد: هرگونه توهین به اهل بیت(ع) از سوی پیروان مذاهب، چه شیعه و چه سنی به مقدسات محکوم است.

وی خاطرنشان کرد: چرا با وجود تمام تذکراتی که داده می‌شود افرادی اقدام به توهین به مقدسات می‌کنند و بعد با یک عذرخواهی و یا صدور بیانیه می‌خواهند موضوع را خاتمه دهند.

وی با تاکید براینکه به فرموده مقام معظم رهبری توهین به مقدسات از هر سمتی صورت بگیرد جایز نبوده و آب در آسیاب دشمن ریختن است، عنوان کرد: به عنوان روحانی اهل سنت معتقد هستیم با هر کس که بخواهد به مقدسات مسلمانان توهین کند باید به شدت برخورد شود.

وی اذعان کرد: تلاش همه باید تحکیم وحدت باشد، وحدت جهان اسلام حول محور پیامبر مکرم اسلام و اهل بیت می‌چرخد لذا هر نوع ندای تفرقه‌‌افکانه را محکوم می‌کنیم.

وی اضافه کرد: وحدت امروز در ایران اسلامی از برکات انقلاب و حاصل تلاش‌های بسیاری است لذا نباید اجازه دهیم به هیچ قیمتی این وحدت خدشه‌دار شود.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که به مقدسات و خاصتا اهل بیت(ع) توهین ‌کنند عامل بیگانگان هستند.

وی افزود: جامعه اهل سنت تحت هیچ شرایطی توهین به اهل بیت را برنمی‌تابد چرا که عشق و علاقه اهل سنت به پیامبر و اهل بیتش مثال‌زدنی و ویژه است.


 امام جمعه اهل سنت کلاله: محبت به اهل‌بیت از مشترکات شیعه و سنی است

امام جمعه اهل‌سنت کلاله گفت: کسی که به اهل بیت (ع) شک دارد اهل سنت و مسلمان نیست.

 دوست‌محمد آخوند میرحسن‌زاده امام جمعه کلاله ضمن محکوم کردن سخنان عجیب و تفرقه‌انگیز اخیر مولوی گرگیج امام جمعه آزادشهر با تاکید بر اینکه، کسی که به اهل بیت (ع) شک دارد اهل سنت و مسلمان نیست، اظهار کرد: این افراد احمق با نداهای تفرقه‌انگیز خود باعث خوشنودی دشمن می‌شوند و از اول انتصاب به دنبال این بودند که عقیده مردم ترکمن را عوض کنند اما موفق نشدند، ولی با طرح‌های دیگر به دنبال مقاصد خود هستند.

محبت به اهل‌بیت از مشترکات شیعه و سنی است

وی، وجود مبارک‌ اهل بیت پیامبر (ص) را سرمایه بزرگی برای مسلمانان دانست و افزود: محبت اهل سنت نسبت به اهل بیت علیهم‌السلام یک اصل ثابت شده است.

امام جمعه کلاله تصریح کرد: محبت به اهل‌بیت مثل اصل اعتقاد به خدا، پیامبر، قبله واحد، قرآن کریم، از مشترکات شیعه و سنی است.

به گزارش فارس، مولوی «محمدحسین گرگیج» امام جمعه اهل سنت‌شهر آزادشهر در نمازجمعه ۱۹ آذر ماه در اظهاراتی عجیب و توهین‌آمیز به موضوع ازدواج دختر یزدگرد و امام حسین (ع) و نقش خلیفه دوم در این ازدواج، اشاره و گفته بود:«اگر خلافت حضرت عمر (رض) را نپذیریم اعتبار امامان و نسَب آنان را زیر سوال برده‌ایم».

مولوی یعقوب خانی: جانم فدای اهل بیت

مولوی یعقوب خانی تأکید کرد: اگر خدای نخواسته کسی از اهل سنت به اهل بیت نقدی نماید، گناهی نابخشودنی مرتکب شده و حقیقتا از شمار اهل سنت نیست.

 
به گزارش برنا، مولوی جلال یعقوب خانی مقدم استاد حوزه علمیه اهل سنت و امام جماعت مسجد اهل سنت تربت جام در گفت‌وگو با برنا، در واکنش به صحبت‌های عجیب منتشر شده از آقای گرگیج اظهار داشت: واقعیت امر این است که بنده از این سخن که عدم پذیرش خلافت حضرت عمر رضی الله عنه چه ارتباطی به نسب فرزندان امام حسین رضی الله عنه دارد، متحیر مانده‌ام و تصورم این است شاید برخی کلمات قیچی شده است. باید قبل از نگارش هر متن و یا نشر آن تامل بیشتر نماییم.

وی تاکید کرد: اگر خدای نخواسته کسی از اهل سنت به اهل بیت نقدی کند، کاری بیهوده و گناهی نابخشودنی مرتکب شده و حقا و حقیقتا او از شمار اهل سنت نیست.

یعقوب خانی ادامه داد: بنده به عنوان یک طلبه اهل سنت، عمل و گفتار اهل سنت را محبت به اهل بیت علیهم السلام می‌د‌انم و هر کلامی و نگارشی سوای محبت خاندان پیامبر اکرم صلی الله علیه، بر خلاف قرآن و سنت و منهج علمای اسلام و علمای مذاهب چهارگانه اهل سنت است.

مولوی یعقوب خانی با اشاره به محبت اهل سنت به اهل بیت علیهم السلام، افزود: بنده به عنوان یک طلبه اهل سنت با صدای بلند اعلام می‌دارم جانم فدای اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم.


 بیان حرف‌های تخصصی در ملاعام اشتباه است

مدرس علوم دینی شرق گلستان گفت: در حال حاضر کشورهای اروپایی، صهیونیسم و آمریکا کسانی هستند که دوست ندارند جهان اسلام و مسلمانان در کنار هم باشند و ما نباید با حرف‌ها و قلم‌های تفرقه‌افکن شعله‌های این آتش را افزون‌تر کنیم.

 آخوند عبدالجلیل فرهمند ضمن تقبیح ضمن محکوم کردن سخنان عجیب و تفرقه‌انگیز اخیر مولوی گرگیج امام جمعه آزادشهر اظهار کرد: محبت به اهل بیت پیامبر (ص) وصیت خوده پیامبر (ص) است و پیامبر (ص) به امت خود وصیت می‌کند که قرآن تلاوت کنید و من و اهل بیت مرا دوست بدارید که این مهم در زمره اسلام و مسلمان بودن است.

وی با بیان اینکه، محبت به اهل پیت پیامبر (ص) یعنی محبت داشتن به پیامبر (ص) است، افزود: پیامبر (ص) امام حسین (ع) و امام حسن (ع) را دو سید اهل شباب و اهل‌الجنه می‌دانستند فرموده‌اند که دوست داشتن امام حسین (ع) و امام حسن (ع) به منزله این است که من را دوست دارید.

 هر کسی در هر مقامی که بخواهد به اهل بیت (ع) و صحابه گرامی اهانت کند را به شدت محکوم می‌کنیم

آخوند فرهمند خاطرنشان کرد: عمده ارادت اهل سنت به امام حسین (ع) به خاطر این است که ایشان را جزو اهل بیت رسول‌الله صلی الله علیه و سلم می دانند. روایات متعدد در جوامع روایی اهل‌سنت در فضایل اهل بیت و محبت به ایشان وجود دارد.

این مدرس علوم دینی با ذکر اینکه در شرایط کنونی باید خودمان را از تفرقه دور کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر کشورهای اروپایی، صهیونیسم و آمریکا کسانی هستند که دوست ندارند جهان اسلام و مسلمانان در کنار هم باشند و ما نباید با حرف‌ها و قلم‌های تفرقه‌افکن شعله‌های این آتش را افزون‌تر کنیم.

وی با تاکید براینکه باید وحدت خود را حفظ کنم، افزود: من به همه علمای جهان اسلام و دانشجویان و اهل قلم توصیه می‌کنم که همیشه در گفتن و نوشتن دقت را مدنظر داشته باشند تا که وقتی قلمی می‌زنم و یا صحبتی می‌کنم هیچ مسلمانی از آن نباید برنجد که این امر مهم یعنی وحدت و ایجاد وحدانیت یک مسلمان و یک فرد عالم است.

قلب و دل ما وابسته به اهل بیت (ع) و صحابه گرامی هستند

آخوند فرهمند با بیان اینکه، انسان عالم و مسلمان باید بر این باور باشد که با قلم و سخن خود انسانی را نرنجاند تا خدایی ناکرده لطمه‌ای به اسلام بزند، گفت: هر کسی در هر مقامی که بخواهد به اهل بیت (ع) و صحابه گرامی اهانت کند را به شدت محکوم می‌کنیم چون قلب و دل ما وابسته به اهل بیت (ع) و صحابه گرامی هستند و این افراد بازوهای پیامبر (ص) بودند و ما اگر اهانتی داشته باشیم یعنی اهانت به رسول‌الله و کفر است.

مدرس علوم دینی شرق گلستان با ذکر اینکه بیان حرف‌های تخصص در ملاعام اشتباه است و باید چنین حرف و بحث‌هایی را در محافل خصوصی بیان کرد و پرداخت، گفت: بیاییم کسانی را که در کنار پیامبر (ص) و پرچمدار اسلام بودند و اسلام را به عظمت رساندند را با حرف و قلم خود نرنجانیم و مورد تمسخر قرار ندهیم.

چرا باید در این برهه‌های حساس اینگونه سخنان ناشایست زده شود؟

امام جمعه اهل‌سنت قازان‌قایه مراوه‌تپه گفت: ایجاد اختلاف‌های قومی و مذهبی نشان از بی‌عقلی و جاهلیت افراد دارد.

 آخوند ناصر محمد قزل در محکومیت سخنان تفرقه‌انگیز اخیر مولوی گرگیج امام جمعه آزادشهر با اشاره به آیه ۶۴ سوره آل عمران که می‌فرماید "قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْا إِلَىٰ کَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلَا نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَلَا یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ ۚ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ" اظهار کرد: در جایی که دشمنان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی صف کشیدند و در جایی که دشمنان سعی دارند با استفاده از اسلحه تفرقه و کینه و کدورت بین اقوام ایجاد بیاندازند و باید دلسوزان و مسلمانان با هوشیاری در مقابل حربه‌های دشمن ایستادگی کنند و با حفظ وحدت عزت را برای مسلمانان به ارمغان بیاورند.

وی تصریح کرد: شایسته است انسان‌های ذی‌شعور و بی‌عقل به جای اینکه دست به دامن اختلافات بین اقوام و مذاهب و ادیان بپردازند، به مشترکات بپردازند و آنها را تقویت کنند تا هرچه بیشتر و بهتر میان مسلمانان الفت و برادری ایجاد کنند.

ناصر آخوند قزل گفت: زمانی که پیامبر خدا آمد، میان قبیله اوس و خزرج اختلاف شدیدی بود و کینه‌های گذشته و اختلافات تاریخی را اگر یاد هم می‌انداختند فتنه و جنگ ایجاد می‌شد و پیامبر (ص) آنها را از مطرح کردن چنین مسائلی برحذر می‌داشتند.

وی افزود: ما در این برهه از زمان باید سعی کنیم به جای دامن زدن به اختلافات و مسائلی که باعث کینه و تفرقه می‌شود مشترکات را بیان کنیم و به مشترکات بپردازیم.

هرکس به این اختلافات دامن بیاندازد نقشه‌های وهابیت و صهیونیسم را دنبال می‌کند

ناصر آخوند قزل خاطرنشان کرد: هرکس در هر لباس و شخصیتی اگر به این اختلافات دامن بیاندازد یا جاهل هستند یا اینکه نوکر دشمن است و نقشه‌های وهابیت و صهیونیسم را دنبال می‌کند.

اظهار کرد: از اینکه از ۱۴۰۰ سال تاکنون اینقدر از اختلافات سخن گفته‌اند، چه نتیجه‌ای گرفتند، مگر اینکه شیعه را به جان سنی انداختند و یا سنی را به جان شیعه انداختند. چه نتیجه‌ای عاید مسلمین شد؟ غیر از اینکه اسلام تکه‌تکه شد و اختلاف به وجود آمد و سرزمین‌های اسلامی عظمت و مجد تمدن بزرگ اسلام را از دست دادند.

وی تاکید کرد: چرا باید در این برهه‌های حساس زمانی که تلاش جمهوری اسلامی و نظام برای اتحاد و برادری و الفت و مهربانی است دست به اینگونه سخنان ناشایست بزنیم.